Myślenie (projektowe) ma przyszłość

Chciałbyś coś zmienić na lepsze? Widzisz możliwość poprawienia sytuacji jakiejś grupy społecznej lub przedsiębiorstwa? Masz pomysł udoskonalenia czy optymalizacji pewnych obszarów?

Jest mnóstwo dobrych pomysłów, ale wiele z nich nie ujrzy światła dziennego bez umiejętności wdrażania ich w życie. Jak więc zamienić pomysł na projekt, a następnie zrealizować wdrożenie tak, aby osiągnąć zamierzone korzyści?

Myślenie projektowe przychodzi nam z pomocą oferując wiele cennych wskazówek. Jeśli jest to małe, szybkie zadanie nikt się nie zastanawia długo i po prostu intuicyjnie robi co jest do zrobienia. Ale co jeśli zmiany wymagają zaangażowania wielu osób na przestrzeni wielu miesięcy?

Najpierw należy się dobrze zastanowić po co mamy uruchomić to nasze przedsięwzięcie, kto za to zapłaci i komu zależy na rezultatach przedsięwzięcia. A co zrobić jeśli projekt jest gigantyczny, czyli jak zjeść słonia? Po kawałku. Dzielimy więc projekt na etapy, które rozbijamy na chronologiczne działania/produkty z przypisaniem konkretnych wykonawców i środków.

ABC warsztatu kierowników projektów mówi, żeby na każdym etapie realizacji projektu pilnować następujących parametrów: kosztów / budżetu, czasu / harmonogramu, jakości / zakresu, a także relacji ze sponsorami i morale / warunków pracy zespołu oraz korzyści, które projekt zakłada.

Bez właściwego podejścia do transformacj i wrażania zmian, projekty nie są realizowane, upadają lub nie przynoszą korzyści, albo wręcz przynoszą straty oraz powodują frustracje i zniechęcenie.

#myślenieprojektowe

Wyróżnione posty